Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi uygulama birimi İletişim Ajansı organizasyonuyla üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerine yönelik “Temel Afet Bilinci Eğitimi” İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 11 Aralık 2020 Cuma günü verildi. İstanbul AFAD Eğitim Şube Müdürü Tezcan Buçan tarafından verilen eğitimde, ülkemizde sıklıkla karşılaşılan ve başta deprem olmak üzere, yangın, sel ve benzeri afetlere yönelik afet öncesi, afet anı ve afet sonrasında yapılması gerekenler aktarıldı.

haber-fotograf

Temel Afet Bilinci Eğitimi’nde 30 Ekim 2020’de meydana gelen Ege Denizi depreminin yıkıcılığına yönelik saha tecrübesini de aktaran Buçan, Marmara Bölgesi’nin deprem riskine dikkat çekerek deprem anında yapılması gereken temel eylemleri “sakin olmak, merdiven ve balkonlardan uzak durmak, çök-kapan-tutun hareketiyle sarsıntının geçmesini beklemek” olarak sıraladı. Afet sonrasında ilk 72 saatin öneminin altını çizen Buçan, her bireyin yardım ulaşana kadar temel ihtiyaçlarını giderebileceği deprem çantası hazırlamasının gerekliliğini vurguladı.

Eğitimin soru-cevap bölümü sonrasında Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnci Çınarlı, İstanbul AFAD Eğitim Şube Müdürü Tezcan Buçan’a teşekkürlerini sundu. Çınarlı, GSÜ İletişim Ajansı’nın toplumsal fayda ve sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirerek topluma katkı misyonunu hatırlattı ve AFAD Gönüllülük projesine gerçek ve tüzel kişilerin katılımına desteğin önemini dile getirdi.